نوشته شده توسط : مهندس اینانلو

سلام خوبان همراه

 


 

Plcمخفف عبارت انگليسي programmable logic controller  ميباشد(كنترل كننده منطقي برنامه پذير)

وسيله ايست متناسب با برنامه اي كه دريافت مينمايد و وظيفه اي را انجام ميدهد.بسياري از صنعتگران نياز به كارگيري سيستمهاي اتوماتيك را عملا احساس نموده اند  و در يافته اند كه توليد بدون اتوماسيون ،اقتصادي نميباشد.Plc  وسيله ايست كه درست به همين دليل ساخته شده است و اتوماسيون را با كمترين هزينه و به بهترين شكل ممكن در اختيار قرار ميدهد.اولين plc  در سال 1968 در آمريكا ساخته شد . در سال 1973 وارد بازار آلمان شد و اكنون شركتهاي مختلفي در جهان در زمينه ساخت و كاربرد plc   فعاليت دارند به طوريكه:

 

شرکت زيمنس آلمان            26%                                                               

 

شرکت آلن برادلی آمريكايي   26%                                            

 

شرکت امرون ژاپني            11%                                                            

 

شرکت میتسوبیشی ژاپني    9%                                                     

و باقيمانده  plc ها مربوط به ساير شركتها از جمله:

AEG_BOSCH_GENERAL ELECTRIC_TELEMECANIQE       مي باشد.

كارخانه اتو مبيل سازي GENERAL  MOTORS  اولين كارخانه اي بود كه PLC در آن به كار گرفته شد.

در ايران هم اولين PLC   در سال 1992 استفاده شد.

انواع PLC :

PLC  ها در انواع مختلف عرضه ميشود. تمايز آنها در تعداد وروديها و خروجيها وظرفيت حافظه _تعداد فلگها وتعداد شمارشگرها _تايمرها_سرعت پردازش اطلاعات و انعطاف و كاربردشان در كارهاي مختلف است.

PLC  ها از لحاظ شكل ظاهري به دو گروه تقسيم بندي ميشوند:

 1 – يكپارچه

2-  مدولار   

 يك PLC  كوچك معمولا به صورت يكپارچه ساخته ميشود  وتا حدود 40 ورودي و خروجي دارد(ديجيتال)

يك  PLC    مدولار در انواع متوسط و بزرگ مورد استفاده قرار ميگيرد و شامل كارتهاي جدا گانه – منبع تغذيه – CPU  -  ورودي خروجي مدولار (INPUT و OUTPUT ) به تعداد مورد نياز ميباشد كه اين كارتها  به ترتيب روي RACK  ودر داخل شكافها  (SLOTS ) نصب مي شود.

قسمتهاي اصلي PLC :

1- PS  :  منبع تغذيه

2-  CPU : واحد پردازش مر كزي

3-  حافظه

4- INPUTS TERMINAL  : ترمينالهاي ورودي

5-  OUTPUT TERMINALS  : ترمينالهاي خروجي

6- RACK

7- ارتباطات

كليه ماجولهاي بالا روي RACK   سوار ميشوند و توسط كابلهاي PROFI BUS _ MPI _ ETHERNET با يكديگر ارتباط برقرار ميكنند.

 

برای مطالعه مطالب بیشتر به اینجا مراجعه کنید


تاریخ انتشار : سه شنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : مهندس اینانلو
سلام خوبان همراه

اصلی ترین بحث درباره توان الکتریکی پس از تولید توان ، انتقال توان الکتریکی می باشد.بدین معنی که توان تولید شده باید برای مصرف کنار مصرف کننده برسد و این نیاز بحث پیچیده انتقال توان را پیش می آورد.این بحث کوچک به این مسئله بسیار بزرگ می پردازد.


انتقال توان الکتریکی

 

کنترل توان راکتيو بعنوان يک عامل حائز اهميت در طراحي و بهره‌برداري از سيستم‌هاي قدرت از ديرباز مورد توجه بوده است و امروزه اولا" به دليل فشار روزافزون در جهت بهره‌برداري با حداکثر راندمان و با قابليت اطمينان بالا و ثانيا" بخاطر توسعه انواع جديدي از جبران کننده‌هاي توان راکتيو با قابليت‌هاي برتر، از اهميت فوق‌العاده‌اي برخوردار است . پيشرفت الکترونيک قدرت ابزار قدرتمندي را در اختيار صنعت انتقال و توزيع انرژي الکتريکي قرار داده است . يکي از عمده‌ترين آنها که اخيرا" بطور گسترده مورد استفاده قرار مي‌گيرد، جبران کننده‌هاي توان راکتيو کنترل شده توسط تريستورها (SVC) مي‌باشد اين وسايل بطور موفقيت‌آميزي در جبران توان راکتيو در حالت ماندگار و گذراي شبکه مورد استفاده قرار مي‌گيرد. کنترل و پايداري از مهمترين مسائلي هستند که بايد در شبکه‌هاي قدرت امروزي از ديد يک سيستم ديناميکي مورد مطالعه و تحقيق قرار گيرند. براساس نتايج آن توسعه آينده شبکه طراحي شده و شبکه موجود نيز بهبود يابد، اختلالاتي که در سيستم‌هاي قدرت اتفاق مي‌افتد باعث ايجاد نوساناتي در سيستم مي‌گردد که مي‌تواند پايداري ديناميکي سيستم را بخطر اندازد، يکي از عواملي که پايداري شبکه‌هاي قدرت را تهديد مي‌نمايد نوسانات فرکانس پائين در شبکه‌هاي بهم پيوسته مي‌باشد، لذا ميراي اين نوسانات يک امر ضروري براي اطمينان از عملکرد پايدار سيستم‌هاي قدرت مي‌باشد. يکي از وسائل مدرن و موثري که در سالهاي اخير جهت بهبود پايداري ديناميکي و گذراي سيستم‌هاي قدرت استفاده مي‌گردد جبران کننده‌ها استاتيک توان راکتيو مي‌باشد که با استفاده از اين جبران کننده‌ها و با اتخاذ استراتژيهاي کنترلر مناسب و حلقه‌هاي فيدبک مي‌توان بطور موثر ميراي نوسانات فرکانس پائين را بهبود بخشيد. اولين مرحله در بکارگيري اين وسايل در يک شبکه بزرگ مشخص نمودن موثرترين مکان نصب اين تجهيزات مي‌باشد تا بيشترين استفاده از قابليت‌هاي آن در شبکه بعمل آيد. زيرا عليرغم قابليت‌هاي زياد SVC در صورت نصب آن در مکاني نامناسب ، مستقل از سيستم کنترل و ابعاد جبران کننده هيچ تاثيري بر پايداري شبکه نمي‌گذارد لذا تعيين مکان بهينه نصب SVC با استفاده از روش صحيح و مناسب لازم و ضروري مي‌باشد. در اين راستا روشهاي مختلف جايابي SVC و محدوديتهاي آنها بررسي گرديده و روش شتاب نسبي ژنراتورها که محدوديتهاي اين روشها را ندارد، انتخاب گرديد و يک برنامه کامپيوتري براساس آن تنظيم شده است . براساس اين روش ميزان شتاب نسبي روتور ژنراتورها در ارتباط با شينه‌اي که SVC به آن نصب مي‌گردد، معياري جهت جايابي جبران کننده‌هاي استاتيک توان راکتيو مي‌باشد. به عبارت ديگر محلهايي که با نصب SVC در آنها، بيشترين تاثير را روي نوسانات زواياي روتور ژنراتورها داشته باشند، بعنوان مکان بهينه نصب SVC به منظور بهبود پايداري ديناميکي و افزايش ميراي نوسانات الکترومکانيکي مي‌باشد (زيرا عامل اصلي ايجاد نوسانات فرکانس پائين در شبکه نوسان زاويه روتور ژنراتورها مي‌باشد که براي حفظ پايداري شبکه لازم است اين نوسانات سريعا" ميرا شوند). در اين روش براي محاسبات ديناميکي از مدل کلاسيک شبکه استفاده گرديده و علت انتخاب اين مدل سادگي، قابل فهم بودن نتايج و کفايت دقت اين مدل مي‌باشد. زيرا شاخص ارزيابي پايداري ديناميکي، ميزان ميراي مدهاي نوساني مي‌باشد که در اين مدل منظور گرديده است ودر نهايت اين روش روي شبکه‌هاي نمونه تست شده و نتايج آن در حوزه زمان شبيه‌سازي و بررسي گرديده است .

تعریف

انتقال توان الکتریکی دومین فرایند ارائه الکتریسیته به مصرف کننده هاست. الکتریسیته توسط نیروگاه های برق تولید می شود و سپس توسط فروشنده ها به مصرف کنندگان نهایی به عنوان یک کالا فروخته می شود. انتقال توان الکتریکی و شبکه توزیع الکتریسیته اجازه ارائه الکتریسیته تولید شده را به مصرف کننده ها می دهد. فرایند صنعتی شدن سریع قرن 20 ام خطوط و شبکه های انتقال را تبدیل به بخش مهمی از زیر ساخت های اقتصادی در کشورهای صنعتی، کرد. شبکه های برق امکانات تولید زیادی را ممکن می سازند، نظیر سدهای هیدرو الکتریک، نیروگاه های سوخت فسیلی، نیروگاه های هسته ای و ... که توسط سازمان های بهره برداری خصوصی و عمومی، برای تولید مقادیر بزرگی از انرژی و ارائه آن به شبکه های توزیع برای تحویل به مصرف کننده های خریدار، گردانده می شوند. معمولاً الکتریسیته را در طول فواصل بلند از طریق ترکیبی از خطوط انتقال توان هوایی یا کابل های زیر زمینی ارسال می کنند. اولین ژنراتور هیدروالکتریک بزرگ در آبشار نیاگارای ایالات متحده (که تحت دیدگاه فنی نیکلا تسلا ساخته و نصب شده بود) نصب شد و از طریق خطوط انتقال، الکتریسیته را برای بوفالو، نیویورک فراهم ساخت.

ورودی شبکه

یک شبکه انتقال از: نیروگاه های برق، پست های برق و مدارات انتقال ساخته شده است. معمولاً برق از طریق یک جریان متناوب سه فاز انتقال می یابد. در نیروگاه ها، برق را در سطح ولتاژی نسبتاً پایین در حدود 10 تا 15 کیلو ولت تولید می کنند، سپس توسط ترانسفورماتور نیروگاه، آن را به یک ولتاژ بالا (220 تا 440 کیلو ولت) جریان متناوب می رسانند تا آن را به یک پست برق که نقطه خروجی شبکه است و در فواصل دور قرار دارد، انتقال دهند.

تلفات

به منظور کاهش درصد تلفات توان لازم است که الکتریسیته را در ولتاژهای بالا انتقال دهیم. هرچه که ولتاژ بالاتر باشد جریان کمتر خواهد بود که این امر اندازه ی کابل مورد نیاز و میزان انرژی تلف شده را کاهش می دهد. انتقال در طول خطوط بلند معمولاً در ولتاژهای 100 کیلو ولت و بالاتر صورت می گیرد. تلفات انتقال و توزیع در ایالات متحده در سال 2003م 2/7 و در انگلستان در سال 1998م 4/7 درصد تخمین زده شده است. وقتی لازم است که توان را در طول خطوط بسیار بلند انتقال دهیم، استفاده از جریان مستقیم برای انتقال، به جای جریان متناوب موثرتر ( و بنابراین اقتصادی تر) است. به دلیل اینکه این امر نیازمند هزینه کردن پول بسیار زیادی بر روی مبدل های توان AC/DC است، از این روش تنها در هنگام انتقال مقادیر بسیار زیاد توان در طول خطوط بسیار بلند یا برای موقعیت های خاص، نظیر یک کابل زیر دریا انجام می شود. همچنین به دلیل طبیعت بارهایی که به شبکه وصل می شوند، توان از بین می رود؛ این تلفات با نام ضریب توان بیان می شود. اگر ضریب توان کم باشد بخش زیادی از توان هدر می رود. شرکت های بهره بردار تلاش شایان توجهی را برای حفظ یک ضریب توان خوب صرف می کنند.

خروجی شبکه

پست های برق برای کاهش دادن ولتاژ و تغذیه آن به خطوط برق محلی کم ولتاژ برای توزیع به کاربران تجاری و خانگی، نیز به کار می روند. عموماً الکتریسیته با استفاده از ترانسفورماتورهای واسطه به یک ولتاژ زیر- انتقال (66-132 کیلو ولت) تبدیل می شود و سپس به یک ولتاژ متوسط (10 - 50 کیلو ولت) تبدیل شده، و در نهایت، در پست های توزیع، برق به ولتاژ پایین (220-330 ولت) تبدیل می شود. تمامی روش تغذیه از خطوط توزیع تا مصرف کننده های کوچک انتهای خط از طریق اتصالات تک فاز یا سه فاز است.

ارتباطات

خطوط انتقال را می توان برای انتقال اطلاعات هم مورد استفاده قرار داد، که حامل خط برق یاPLC خوانده می شود.

 نگرانی های سلامتی

برخی گفته اند که زندگی در کنار خطوط ولتاژ بالا برای حیوانات و انسان ها خطرناک است. عده ای نیز ادعا کرده اند که تشعشعات الکترو مغناطیسی ناشی از خطوط برق، منجر به ریسک زیاد ابتلا به انواع معینی از سرطان می شود. برخی مطالعات بیان داشته اند که این ریسک را شناسایی کرده اند در حالی که برخی دیگر این ادعا را رد می کنند. مطالعات انجام شده بر روی افراد زیادی نشان داده است که هیچ رابطه واضحی بین تاثیرات بر روی سلامتی و نزدیکی به خطوط برق وجود ندارد. اکنون دیدگاه علمی غالب این است که خطوط برق منجر به هیچ گونه افزایشی در ریسک ابتلا به سرطان یا دیگر بیماری های بدنی نمی شوند. برای مباحث دقیق تر راجع به این موضوع، شامل منابع بسیاری از مطالعات دانشمندان، به سوالات و جواب های خطوط برق و سرطان مراجعه کنید.

 

برای مطالعه مطالب بیشتر به اینجا مراجعه کنید


تاریخ انتشار : شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : مهندس اینانلو

سلام خوبان همراه

در یکی از پست های قبلی درباره نقشه داخلی و سیم کشی سیستم اعلام حریق صحبت مختصری کردیم .یکی از دوستان خواسته بودند توضیحات بیشتری در مورد سیستم های اعلام حریق تقدیم تان کنم .این مبحث به شرح سیستم های اعلام حریق می پردازد. 


 سیستم های اعلام حریق

امروزه از سیستم ها ی اعلام حریق به طور گسترده در ساختمان ها و اماکن مسکونی و صنعتی استفاده می شود تا خسارتهای ناشی از حریق را به حداقل برسانند و همچنین برای اطلاع دادن به ساکنین ساختمان در مواقع بروز حریق از این سیستم ها استفاده می شود تا حدالامکان از تلفات جانی جلوگیری شود. برای تشخیص حریق از اثرات سه گانه آن یعنی دود و حرارت و شعله استفاده می شود. به طور کلی سیستم های اعلام حریق در دو نوع عادی و هوشمند ساخته شده اند. درسیستمهاي عادی مکانی را که از نظر حریق    می خواهیم حفاظت کنیم به مناطق مشخص تقسیم میکنیم تا در صورت بروزحریق بتوان محل حریق را سریعترو راحت تر تشخیص داد . به هر کدام از این مناطق یک زون ( Zone ) گفته می شود . این عمل در سیستم ها ی هوشمند نیز انجام می پذیرد ولی مزیتی که این سیستم ها نسبت به سیستم ها ی عادی دارند این است که این سیستم ها دارای اجزای قابل آدرس دهی هستند و علاوه براینکه می توان زونی را که در آن حریق اتفاق افتاده است تشخیص داد بلکه می توان دقیقا عنصری را که حریق را تشخیص داده معین کرد و محل دقیق حریق را مشخص نمود و خبردهنده ها یی را که مربوط به آن محل می باشد فعال نمود . اجزای سیستم اعلام حریق به سه قسمت اصلي تقسیم می شوند :

 1-  تجهیزات تشخیص حریق ( دتکتورها )

2-   تجهیزات اعلام حریق ( فلاشرها ، آژیرها و ... )

3-  مرکز کنترل یا پانل مرکزی که وظیفه ارتباط بین دتکتورها و وسایل اعلام حریق را به عهده دارد.

تجهیزات جانبی دیگری نیز برای تکمیل و قدرتمند نمودن سیستم اعلام حریق به کار می روند.

تجهیزات تشخیص حریق ( دتکتورها )

دتکتورها وسایل الکترونیکی هستند که در شکل ها و طرح ها ی مختلف و معمولا به رنگ سفید توسط کارخانه های سازنده ارائه می شوند و در محلهای مناسب ساختمان مانند آشپزخانه – موتورخانه – اتاق بایگانی – راهروها – اتاق ها منزل – اتاق ها ی کنفرانس به صورت سقفی یا دیواری روی پایه های مخصوص نصب می شوند و وظیفه آنها تشخیص حریق و اعلام آن به مرکز کنترل میباشد. تغذیه دتکتورها معمولا با ولتاژ 24 ولت DC صورت می گیرد ولی دتکتورها یی وجود دارند که از ولتاژ های 12 و 48 ولت DC و یا AC 220 ولت تغذیه می شوند. جریان عبوری از آن ها در حالت عادی چند ده میلی آمپر است و در مواقع بروز حریق افزایش می یابد. بسته به اینکه دتکتورها از کدام اثر آتش برای تشخیص استفاده می کند در انواع گوناگونی به صورت زیر ساخته می شوند :

1- دتکتور دودی

2- دتکتور حرارتی

3- دتکتور شعله ای 

تجهیزات اعلام كننده حریق

برای آگاه کردن ساکنین ساختمان از بروز حریق از وسایل سمعی و بصری خاص سیستم های اعلام حریق استفاده می شوند که به سه گروه تقسیم می گردند:

1- آژیر ( Sounder ) یا زنگ ( Bell )

2- چراغ ها ی نشانگر ( (Flasher

3- شستی ها ی اعلام حریق ( Manual Call Point ) ( MCP )

کابل کشی سیستم اعلام حريق

نصب و استقرار تجهیزات سیستم اعلام حریق طبق استاندارد BS 5839 و کابل کشی طبق استاندارد BS 6207 انجام می گیرد . به طور کلی می توان سیم ها ی مدار اعلام حریق را به دو گروه تقسیم کرد و با توجه به خصوصیات هر گروه کابل مناسب باآن را به کار برد :

گروه1 :کابلهایی که بعد ازآشکارشدن حریق استفاده نمی شود مانندکابل ها ی دتکتورها وشستی ها

گروه 2 : کابلهایی که بعد ازکشف حریق استفاده میشوند مانندکابلهاي منبع تغذیه وآژیرها و چراغها

 در حالت كلي می توان برای هر دو گروه کابل 5/1 میلی متر مربع با روپوش و عایق پروتودور به کار برد ولی در مکان ها ییکه امکان ضربه یا ساییدگی و جویده شدن توسط حیوانات وجود دارد باید کابل ها را حفاظت مکانیکی کرد. می توان در مورد سیم ها ی آژیرها و چراغ ها برای حفاظت آنها را داخل دیوار زیر حداقل 12 میلی متر گچ به صورت توکار گذاشت . کابلها ي سیستم اعلام حریق باید جدا از سایر کابل ها سیم کشی شوند . تست کابل ها توسط اهم متر انجام می شود و در صورت استفاده از مگا اهم سنج باید تمام تجهیزات اعم از دتکتور – آژیر – پانل کنترل و ... را از مدار باز کرد تا ولتاژ تست بالابه آنها آسیب  نرساند . هنگام کابل کشی نباید از مسیر زون ها انشعاب گرفت . همچنین نباید از آژیر ها هم انشعاب گرفت . کابل کشی سیستم ها ی عادی به صورت رادیال یا خطی و کابل کشی سیستم ها ی هوشمند به صورت حلقوی انجام می گیرد . در انتهای مسیر زون ها همیشه یک مقاومت موازی با خط که مقدارآن معمولا 7/4 یا 8/6 کیلو اهم است متصل می کنند یا از واحد انتهای خط AEOL استفاده می نمایند .

 

برای مطالعه مطالب بیشتر به اینجامراجعه کنید

 


تاریخ انتشار : دوشنبه هفدهم تیر ۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : مهندس اینانلو

سلام خوبان همراه

در شرایطی که کشورمان در حال گذر از مایکروسافت به سمت لینوکس است آشنایی با لینوکس جزو ضروریات به نظر می رسد.در پست های قبلی درباره آشنایی با لینوکس و چگونگی های آن صحبت کرده ایم که علاقه مندان می توانند به آرشیو وبلاگ مراجعه کنند.در این پست می خواهم سئوال یکی از دوستان را که در مورد نصب دو لینوکس کنار یکدیگر و بر روی یک سیستم پرسیده بود را جواب دهم.


نصب دو توزیع لینوکس در کنار هم

چگونه دو توزیع لینوکس را در کنار هم نصب کنیم؟

امروزه با افزایش تنوع توزیع‌های لینوکس و همچنین فراهم شدن دسترسی به بخشی از این توزیع‌ها در ایران، کاربران زیادی مایل هستند تا دو یا چند توزیع را درکنار هم نصب کرده و ویژگی‌ها و امکانات آنها را بررسی نمایند و توزیع مناسب برای نیازهایشان را انتخاب کنند. بنابراین لازم دیدم تا در یک مقاله تشریحی، نحوه نصب دو یا چند توزیع لینوکس را در کنار هم شرح دهم.

به چه چیزهایی نیاز داریم؟

چیز زیادی لازم نیست! شما حداقل به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

۱) سه پارتیشن لینوکس که حداقل یکی از آنها قابل بوت باشد. (برای استفاده به عنوان پارتیشن boot) این در صورتی است که بخواهید تمامی نقاط اتصال مانند var، home و / در یک پارتیشن قرار گیرند. در غیر این صورت تعداد پارتیشن‌های مورد نیاز افزایش خواهد یافت اما همچنان تنها یکی از آنها باید قابل بوت باشد.

۲) حداقل یک توزیع (اگر بخواهید آنرا دوبار نصب کنید!) و ترجیحا دو توزیع مختلف لینوکس.

شروع کار

برای شروع کار، یک نسخه پشتیبان از نقطه اتصال /boot در یک فضای جداگانه مانند home تهیه کنید. این کار را می‌توانید با استفاده از دستور زیر انجام دهید:

# cp -r /boot /home/alan

کافی است بجای home/alan/ مسیر دلخواه خود را قرار دهید. این کار را به این دلیل انجام می‌دهید که ممکن است بخواهید توزیع دوم برنامه مدیر بوت خود را روی سیستم نصب نماید و معمولا اکثر توزیع‌ها نیاز دارند تا قبل از نصب مدیر بوت، پارتیشن بوت را فرمت کنند. اگر بخواهید تنها از دو پارتیشن استفاده نمایید (یکی برای اولین توزیع و دومی برای توزیع دوم) برای اینکه برنامه نصب توزیع دوم آنرا فرمت نکند، مجبور هستید از نصب برنامه مدیر بوت روی دیسک سخت صرف نظر کرده و بجای آن از فلاپی استفاده کنید که فکر نمی‌کنم چندان این کار را دوست داشته باشید!

پس از اینکه کپی دایرکتوری بوت را انجام دادید، نصب توزیع دوم را انجام دهید. اگر فضای خالی بر روی دیسک سخت خود ندارید، باید قبل از آن با استفاده از ابزارهایی مانند qtparted یا cfdisk فضای خالی لازم را ایجاد نمایید. نصب توزیع دوم را ادامه داده و آنرا بر روی پارتیشن جدیدی که ایجاد کرده‌اید (ویا آنرا قبلا داشتید و برای نصب توزیع دوم در نظر گرفته بودید) نصب کنید و اجازه دهید تا برنامه نصب پارتیشن بوت شما را فرمت کرده و مدیر بوت توزیع جدید را به طور عادی روی آن نصب نماید. به اینصورت دیگر لینوکس قدیمی شما قابل دسترسی نخواهد بود! نگران نباشید. آنرا برخواهید گرداند.

برگرداندن توزیع اول

پس از اتمام نصب توزیع دوم، بوت شده و وارد آن شوید. اکنون باید مدیر بوت خود را برگردانید. برگرداندن توزیع اول شامل دو مرحله است. مرحله اول برگرداندن image های بوت کرنل و سپس ویرایش فایل پیکربندی مدیر بوت. در قدم نخست، یک پنجره ترمینال بازکرده، بصورت کاربر ریشه وارد سیستم شده و پارتیشنی را که کپی پشتیبان پارتیشن boot را در آن تهیه کرده بودید متصل نمایید. برای مثال:

$ su
# mount /dev/hda3 /mnt

در صورتی که فایل‌های موجود در آنرا بررسی نمایید، فایل‌هایی با نام 2x.x. System.map-، .. vmlinuz - x x۲ و احتمالا ..initrd- x x2 را مشاهده خواهید کرد. بجای x شماره‌های نسخه هسته سیستم قرار خواهند گرفت. ابتدا بررسی نمایید که این فایل‌ها همنام با فایل‌های موجود در پارتیشن boot توزیع دوم نباشند. در اینصورت آنها را در آنجا کپی کنید. در صورتی که نام آنها یکسان بود می‌توانید آنها را تغییر نام داده و سپس عمل کپی را انجام دهید:

# cp /mnt/alan/boot/System.map.2.6.3 /boot
# cp /mnt/alan/boot/vmliniz-2.6.3 /boot

پس از این مرحله باید فایل پیکربندی مدیر بوت را ویرایش کرده و توزیع اول خود را در آن اضافه کنید. فایل پیکربندی مدیر بوت grub در آدرس boot/grub/menu.lst قرار دارد. (البته در لینوکس ردهت این آدرس در boot/grub/grub.conf است.) فایل پیکربندی مدیر بوت لیلو نیز در etc/lilo.conf قرار دارد. نظر به اینکه اکثریت توزیع‌های جدید لینوکس از گراب بعنوان مدیر بوت پیش‌گزیده استفاده می‌کنند، ما این مدیر بوت را بررسی خواهیم کرد. البته همین عملیات برای لیلو هم قابل انجام است. (تنها پس از اتمام ویرایش فایل پیکربندی باید دستور lilo را اجرا نمایید.) ابتدا فایل پیکربندی گراب را با یک ویرایشگر متنی مانند vi باز می‌کنیم:

# vi /boot/grub/menu.lst

گزینه مربوط به توزیع جدید به این صورت است:

title Mepis Linux
root (hd0,1)
kernel /vmlinuz-2.4.22 root=/dev/hda9 ro hdb=scsi
savedefault
boot

می‌توانید به راحتی و با ماوس این قسمت را انتخاب و با کلیک راست در حافظه کپی کنید. سپس کلید Insert را فشار داده (برای ورود به حالت ویرایش در ویرایشگر vi) و با کلیک راست در یک فضای خالی paste نمایید. سپس آنرا مطابق با فایل‌ها و مسیر ریشه توزیع اول خود ویرایش کنید. برای مثال:

title Libranet GNU/Linux 2.8.1 , kernel 2.6.3
root (hd0,1)
kernel /vmlinuz-2.6.3 root=/dev/hda3 ro hdb=scsi
savedefault
boot

همانطور که توجه دارید، آدرس پارتیشن / توزیع اول من hda3 است و فایل2.6.3 vmlinuz- نیز اضافه شده است. پس از انجام ویرایش، کافی است با زدن کلید ESC و سپس کلیدهای wq تغییرات را ذخیره کرده و خارج شوید. خوب اکنون اگر بوت کنید، گزینه مربوط به بوت توزیع اول نیز در مدیر بوت اضافه شده که با انتخاب آن خواهید توانست از توزیع اول خود نیز استفاده نمایید.

 

برای مطالعه مطالب بیشتر به اینجامراجعه کنید

 


تاریخ انتشار : یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : مهندس اینانلو

سلام خوبان همراه

ابزار دقیق یکی از علوم جذاب و در عین حال کاربردی می باشد که بدون آن عملا کنترل بسیاری از پروسه ها غیر ممکن می شود.در این بحث با ادوات ورودی به صورت بسیار خلاصه آشنا می شوم.


 ادوات ورودی ( سنسورها ، ترانسدیوسرها و ترانسمیترها )

سنسورها ، ترانسدیوسرها و ترانسمیترها اجزای یک پروسه صنعتی هستند که کاربردهای فراوانی در پروسه های متنوع دارند.

کاربرد عمده این قطعات در ارزیابی عملکرد سیستم و ارائه یک فیدبک با مقدار و وضعیت مناسب است که بدین ترتیب کنترلر سیستم متوجه وضعیت کارکرد آن و چگونگی حالت خروجی خواهد شد .

 

تعریف سنسور

 

یک سنسور بنا به تعریف ، قطعه ای است که به پارامترهای فیزیکی نظیر حرکت ، حرارت ، نور ، فشار ، الکتریسیته ، مغناطیس و دیگر حالات انرژی حساس است و در هنگام تحریک آنها از خود عکس العمل نشان می دهد .

 

تعریف ترانسدیوسر

 

یک ترانسدیوسر بنا به تعریف ، قطعه ای است که وظیفه تبدیل حالات انرژی به یکدیگر را برعهده دارد ، بدین معنی که اگر یک سنسور فشار همراه یک ترانسدیوسر باشد ، سنسور فشار پارمتر را اندازه می گیرد و مقدار تعیین شده را به ترانسدیوسر تحویل می دهد ، سپس ترانسدیوسر آن را به یک سیگنال الکتریکی قابل درک برای کنترلر و صد البته قابل ارسال توسط سیم های فلزی ، تبدیل می کند .بنابراین همواره خروجی یک ترانسدیوسر ، سیگنال الکتریکی است که در سمت دیگر خط می تواند مشخصه ها و پارامترهای الکتریکی نظیر ولتاژ ، جریان و فرکانس را تغییر دهد ، البته به این نکته باید توجه داشت که سنسور انتخاب شده باید از نوع سنسورهای مبدل پارامترهای فیزیکی به الکتریکی باشد و بتواند مثلأ دمای اندازه گیری شده را به یک سیگنال بسیار ضعیف تبدیل کند که در مرحله بعدی وارد ترانسدیوسر شده و سپس به مدارهای الکترونیکی تحویل داده خواهد شد .

برای درک این مطلب به تفاوتهای میان دو سنسور انداره گیر دما می پردازیم : ترموکوپل و درجه حرارت جیوه ای ، دو نوع سنسور دما هستند که هر دو یک عمل را انجام می دهند ، اما ترموکوپل در سمت خروجی سیگنال الکتریکی ارائه می دهد ، در حالی که درجه حرارت جیوه ای خروجی خود را به شکل تغییرات ارتفاع در جیوه داخلش نشان می دهد .


تعریف ترانسمیتر 

ترانسمیتر وسیله ای است که یک سیگنال الکتریکی ضعیف را دریافت کرده و به سطوح قابل قبول برای کنترلرها و مدارهای الکترونیکی تبدیل می کند ، مثلأ یک حلقه فیدبک سیگنالی در سطح ماکروولت یا میلی ولت یا میلی آمپرتولید می کند و این سیگنال ضعیف می تواند با عبور از ترانسمیتر به سیگنالی در سطوح صفر تا ده ولت و یا 4 تا 20 میلی آمپر تبدیل شود. ترانسمیترها عمومأ از قطعاتی مثل op-amp    برای تقویت و خطی کردن این سطوح ضعیف سیگنال استفاده می کند . سنسورها و ملحقات آنها مثل ترانسدیوسرها را در گروه های بزرگی تحت عنوان ابزار دقیق قرار داده و آنها را بر اساس نوع انرژی قابل استفاده و روشهای تبدیل ، دسته بندی می کنند .

برای مطالعه مطالب بیشتر به اینجا مراجعه کنید 


تاریخ انتشار : جمعه چهاردهم تیر ۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : مهندس اینانلو

سلام خوبان همراه

یکی از دوستان درباره جریان های نا متقارن در شبکه پرسیده بود و همین باعث شد تا این مطلب را تقدیم حضورتان کنم .جریان های نا متقارن و تاثیرات آنها بر شبکه یکی از مباحث درس رله و حفاظت می باشد.لذا اگر مشکلی بود یا توضیح بیشتری خواستید می توانید به کتابهای رله و حفاظت یا مباحث مربوط به رله و حفاظت رجوع کنید.


جريان‌هاي نامتقارن

عوامل ايجاد جريان‌هاي نامتقارن در شبكه قدرت به شرح زير می باشند.

1- اتصال كوتاه نامتقارن : در خطوط انتقال طويل، دامنه جريان مولفه منفي در اين حالت بيشترين مقدار است

2- هاديهاي باز در شبكه : عملكرد غلط يكي يا بيشتر از قطبهاي كليد قدرت به‌هنگام كليد‌زني و يا قطع يكي از فازها، مصداق اين مورد می باشند.

3- شبكه قدرت نامتقارن:عدم ترانسپوزه بودن خطوط انتقال نيرو

4-بارهاي نامتعادل

صدمات ناشي از ميدان مولفه‌ منفي جريان (حاصل از عدم تقارن بار) بر ژنراتور:

در صورتي كه بار الكتريكي تقارن خود را از دست بدهد، جريان ژنراتور به سه مولفه مثبت، منفي و صفر قابل تجزيه است. اثر مولفه مثبت همانند بار متعادل است و مساله‌اي بوجود نمي‌آورد. مولفه صفر نيز ميدان گردان پديد نمي‌آورد. مولفه منفي جريان ميداني در خلاف جهت گردش روتور پديد مي‌آورد اين ميدان نسبت به روتور با دو برابر سرعت سنكرون گردش مي‌كند و به همين جهت جريان‌هايي با دو برابر فركانس سيستم در سطح روتور، حلقه انتهايي نگهدارنده روتور، گوه‌ها و شيار روتور در درجات كمتر در سيم‌پيچ‌هاي ميدان (روتور) القاء مي‌كند و باعث تلفات اضافي در روتور مي‌شود. تلفات اضافي ناشي از جريان مولفه منفي استاتور، ابتدا در سطح روتور نمايان مي‌شود كه باعث برافروخته شدن سطح روتور و افزايش شديد درجه حرارت هسته روتور و خرابي ايزولاسيون سيم‌پيچي روتور در يك زمان بسيار كوتاه مي‌شود، سپس در گوه‌هاي شيار تاثير گذاشته كه اگر مقدار آن زياد باشد اين گوه‌ها را از جاي خود كنده و در طول شيار در جهت محوري حركت داده تا جايي كه به حلقه‌هاي نگهدارنده انتهايي برخورد كرده و باعث خرد شدن آنها می شوند (لازم به ذكر است كه حلقه‌هاي نگهدارنده مذكور داراي قيمت بالا و بشكل ارزي تامين مي‌شوند).

جريان‌هاي مولفه منفي را در دو دسته كلي زير تقسيم مي‌توان كرد:

الف) جريان نامتقارن كوتاه مدت

ب) جريان نامتقارن بلندمدت

جريان نامتقارن كوتاه مدت نظير اتصال كوتاه يك فاز به زمين است كه بعد از مدت كوتاهي ممكن است قطع شود.

جريان نامتقارن بلند مدت نظير بارهاي نامتقارن هستند كه ممكن است براي مدت طولاني ادامه داشته باشد.

اين دو پديده باعث افزايش درجه حرارت و گشتاور نوساني ضربه‌اي در محور روتور و هسته استاتور مي‌شوند كه اثرات حرارتي پديده كوتاه‌مدت را در طراحي ژنراتورها به عنوان مبنا در قدرت مشخصه مواد و در شدت تلفات قسمت‌هاي محيطي روتور قرار مي‌دهند.

 

 


تاریخ انتشار : جمعه چهاردهم تیر ۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : مهندس اینانلو
سلام خوبان همراه

تامین انرژی ارزان وراحت و همچنین انرژی پاک که محیط زیست را آلوده نکند از اصلی ترین دغدغه های بشر امروزی شده است .یکی از منابع انرژی  ، انرژی جزر و مد دریا ها می باشد و در این مطلب درباره انرژی جزر و مد  صحبت خواهیم کرد.


انرژی جـزر و مـد

جزر و مد در اثر جاذبه ماه و جاذبه خورشید بر زمین و چرخش ماه و زمین به وجود می آید. در دریاها جاذبه ماه ارتفاع آب را در هر دو طرف زمین یعنی نزدیک ترین و دورترین فاصله ماه نسبت به زمین ، بالا می برد.

آب دریا در اثر مد و گردش زمین به دور خود ،  به سمت غرب جریان پیدا می کند و به صورت موج های دریایی ظاهر می شود که دامنه آن کمتر از یک متر است. اثر جاذبه خورشید بر زمین به سبب بعد فاصله ، کمتر از اثر ماه است. بدین ترتیب جزر و مد به صورت منظمی در قالب « امواج قمری» ظاهر می شود.

گرفتن انرژی از جزر ومد آب دریا هنگامی عملی است که انرژی زیادی به صورت جزر و مدهای بزرگ و ذخیره کردن آب به میزان زیاد صورت پذیرد و وضعیت محل برای ایجاد نیروگاه جزر و مدی مناسب باشد. بررسی های اخیر میزان انرژی بالقوه جزر ومدی  را که اقتصادی  باشد ،  TWh  200  ( تریلیون وات ساعت ) در سال برآورد کرده است.

روی کره زمین تقریباً 20 نقطه وجود دارد که از انرژی جزر و مدی بالایی برخوردارند . فقط در چند نقطه از جهان که اختلاف ارتفاع بین جزر و مد بسیار زیاد است ، استفاده از این انرژی از لحاظ اقتصادی با صرفه می باشد ، از جمله بخش هایی از کانال مانش ، آب های ساحلی آمریکای شمالی و استرالیا و... چون تعداد این نقاط از 20  تجاوز نمی کند به سختی می توان جزر و مد را یک منبع انرژی جهان به حساب آورد.

به دلایل فنی کارخانه های تولید برق از جزر و مد تنها با 25 درصد ظرفیتشان می توانند کار کنند ، به همین جهت حداکثر ظرفیت جهانی انرژی جزر و مد GW 20 (گیگاوات) از مجموع GW 80 ظرفیت ممکن است. یک کارخانه بزرگ تولید برق از جزر و مد ساخته شده که در لارانس در ساحل دریای مانش در فرانسه قرار دارد که تولید آن در حدود MW 60(از مجموع MW 240ظرفیت ممکن آن) است و از نظر اقتصادی با صرفه می باشد .

شایان ذکر است در مکان های مناسب در ساحل ، هنگام مد یعنی بالا آمدن سطح آب ، مقدار زیادی از آب به کانال ها و مخازنی که قبلا ساخته شده است هدایت می گردد . قبل از اینکه جزر رخ دهد و سطح آب پایین رود ، جلوی کانال های ورودی آب را سد می کنند و آب در مخازن باقی می ماند . از اختلاف ارتفاعی که برای سطح آب هنگام جزر کامل به وجود آمده است ، برای به حرکت درآوردن توربین آبی و ژنراتور برق استفاده کرده و انرژی الکتریکی تولید می کنند .

فناوری انرژی جزر و مدی

انرژی جزر و مدی سابقه ای بس طولانی دارد. سوابق به کارگیری این انرژی به وسیله آسیاب هایی که با قدرت جزر و مدی کار می کردند ، در سواحل فرانسه ، انگلستان و اسپانیا به 1100 سال قبل از میلاد می رسد .

با پیدایش انقلاب صنعتی ، این آسیاب ها جای خود را به ماشین های احتراقی دادند که با سوخت فسیلی کار می کردند و بازده بهتری داشتند . برای کسب انرژی جزر و مدی  روش هایی به کار می رفته است . ازآن جمله چرخ آبی ، کمپرسورهای هوایی و ...  را  می توان نام  برد.

آسیاب های جزر و مدی عبارت بودند از یک حوضچه یا منبع ذخیره آب که هنگام مد از آب پر می شد سپس از طریق یک چرخ آبی ،آب داخل حوضچه به دریا سرازیر می گشت. این سیستم بنام "تک حوضچه ای ، تک اثری" موسوم است.

در شکل جدید این سیستم ، حوضچه ذخیره آب به دریچه های بالا و پایین رونده ، مجهز گشته و به جای چرخ آبی قدیمی از یک توربین آبی مطالعه شده کم ارتفاع استفاده می شود. چرخه عملیاتی این سیستم به چهار بخش زیر تقسیم می شود:

1- پر کردن منبع از آب هنگام مد

2- نگاه داشتن آب در منبع تا مد کامل که حد اکثر ارتفاع آب حاصل شود.

3- تخلیه آب حوضچه از طریق توربین آبی به دریا و دادن انرژی لازم به توربین آبی

4- توقف و منتظر شدن تا مد کامل مجدد و تکرار مرحله اول

روش فوق "تولید در جزر" نامیده می شود. زیرا در این مرحله است که می توان کسب انرژی کرد. این چرخه می تواند به عکس شود و دادن انرژی هنگام جریان آب از دریا به حوضچه صورت گیرد. به هر صورت به علت شیب دار بودن سواحل ، معمولا روش " تولید انرژی در جزر"  موثرتر است. تولید انرژی دو طرفه یعنی هم در جزر و هم در مد امکان پذیر است. این روش به سیستم " تک حوضچه ای دو اثره" معروف است.

 نیروگاه های جزر ومدی بیشتر برای تولید برق طراحی و ساخته می شود ، ولی تحت شرایطی می توان از نیروی آنها به منظور پمپ کردن آب استفاده کرد. یک نیروگاه جزر و مدی تک حوضچه ای در هر بار جزر و مد یک یا دو ریتم یا ضربان متناوب انرژی تولید می کند.

در حال حاضر تعداد نیروگاه های برق جزر و مدی تاسیس شده در دنیا کم است. اولین و بزرگترین این نیروگاه ها 240 MW قدرت دارد که تک حوضچه ای و دو اثری است و چنان که گذشت در لارنس کنار دریای مانش در کشور فرانسه قرار دارد. در این موردمی توان از نیروگاه های جزر و مدی دیگری به شرح زیر نام برد:

_ نیروگاه  MW 20در آناپولیس (کانادا) که برای نمایش از یک توربین آبی با قطر بزرگ و جریان برق مستقیم(Dc) ساخته شده است

_  نیروگاه آزمایشیKW   400در کیسلایا – گوبا (روسیه سابق)

_ نیروگاه جیانگ زیا (چین) با توانMW 3/2 و سرانجام چند نیروگاه جزر و مدی کوچک که همگی در کشور چین قرار دارند .

با استفاده از تجارب گذشته ، این نیروگاه را می توان به عنوان منبعی پیشرفته از نظر فنی ، با قابلیت اعتماد زیاد و عمر طولانی به حساب آورد .

 


تاریخ انتشار : سه شنبه یازدهم تیر ۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : مهندس اینانلو
سلام خوبان همراه

حمل و نقل سریع و بدون هزینه یابا هزینه کم همیشه از مسایل مورد توجه بشر بوده است.دراین اواخر که مشکل سوخت های فسیلی و آلودگی ناشی از آنها پیش آمده دانشمندان به دنبال روشها و سوخت های جدید برای وسایل نقلیه جدید هستند و یکی از این روشها پرواز مغناطیسی می باشد.


 تصور کنید که در حال مسافرت به یک شهر دور دست هستید و این مسافت بسیار طولانی را در مدت کوتاهی با سرعت هزار متر بر ثانیه طی می‌کنید. همچنین تصور کنید که این مسافرت را با آسایش کامل ، در حالی که در روی یک صندلی بسیار راحت و جادار لم داده‌اید و وسایل مسافرت خود را در دسترس دارید، انجام می‌دهید. شاید تصور این مطلب سخت باشد، اما می‌توان در نظر گرفت که وسیله نقلیه شما بی صدا حرکت می‌کند. از خارج کسی نمی‌تواند شما را ببیند و مصرف انرژی این وسیله از سوخت یک لیتر بنزین هم کمتر است. آری همه مطالبی که اشاره شد در قلمرو مهندسی مبتنی بر فیزیک پرواز مغناطیسی قرار دارد.

منظور از پرواز مغناطیسی چیست؟

 

منظور از پرواز مغناطیسی استفاده از وسیله نقلیه‌ای است که با چرخ روی جاده یا ریل حرکت نمی‌کند، یا با نیروهای آئرودینامیک در هوا پرواز نمی‌کند، بلکه حرکت آن در اثر نیروی قوی بالابری حاصل از بر همکنش جریان الکتریکی با میدان مغناطیسی انجام می‌شود. این نیرو بدون تماس فیزیکی و بدون نیاز به یک محیط آئرودینامیکی ، مانند هوا ، تأمین می‌شود. با استفاده از این روش به راحتی می‌توان دریافت که محیط ایده آل برای یک وسیله با پرواز مغناطیسی ،  خلا است.

 

مزایای پرواز مغناطیسی

 

با تمام محسناتی که در بزرگراهها ، راه آهن یا فرودگاه و سیستمهای ترابری وجود دارد، این وسایل مردم را به بهای آلودگی صوتی ، آلودگی هوا و با مصرف زیاد انرژی جابجا می‌کنند. در مورد یک سیستم ترابری خوب غالبا انسان به سرعت زیاد ، با صرفه بودن و راحتی و آسایش می‌اندیشد. اما همواره باید مواردی را که در سهولت کاربرد سیستم و سلامت محیط اطراف دخالت دارند، نیز در نظر بگیریم. از جمله این موارد می‌توان سکوت ، استفاده کمتر از زمین‌های حاصلخیز و فارغ بودن از آلودگی شیمیایی محیط زیست را نام برد.با پرواز مغناطیسی می‌توان به تمام این تسهیلات دست پیدا کرد. ما همواره براین باوریم که تنها با هواپیما می‌توان به سرعتهای بالا دست یافت و برای داشتن چنین سرعتهایی باید مسافرت در فضای کم و خم کردن زانوهای خود در صندلیهای کوچک را قبول کنیم. اما در پرواز مغناطیسی تمام این محدودیتها از بین می‌روند. در مسافرت در خلا قطر وسیله نقلیه می‌تواند خیلی کم باشد و در نتیجه نیازی نیست که تونل مسیر حرکت بزرگ باشد. از نظر آئرودینامیکی نیز هیچگونه محدودیتی برای طول وسیله نقلیه وجود ندارد.

 

اساس کار پرواز مغناطیسی

 

در پرواز مغناطیسی به تکنولوژی بسیار بالایی نیاز نداریم. موضوع اساسی در پرواز فقط به چهار معادله ماکسول مربوط است. معادلات ماکسول ، معادلات بنیادی الکترومغناطیس هستند که بر هر چیزی ، از نحوه کار یک نان برشته کن برقی تا گسیل نور ستارگان حاکم است. نیروی بالابر مربوط به پرواز مغناطیسی را می‌توان با آزمایشی مبتنی بر شرایط هندسی ساده اندازه گیری کرد. هرگاه دو سیم دایره‌ای با قطرهای یکسان و حامل جریان را به فاصله کمی از هم قرار دهیم، عبور جریان از هر سیم یک میدان مغناطیسی در محل سیم دیگر تولید می‌کند. برهمکنش حاصل از جریان حلقه بالایی با جریان پایینی ، حلقه پایین را بلند می‌کند.

 

یک آزمایش

 

دو حلقه سیم دایره‌ای به قطر یک متر اختیار کنید. وزن هر حلقه سیم 4.5 نیوتن است. هرگاه فاصله مراکز حلقه‌ها 0.065 متر و جریان گذرنده از هر سیم 788 آمپر باشد، حلقه پایینی معلق می‌ماند. توجه کنید که در این حالت باید جهت جریان در حلقه‌ها یکی باشد. اگر جهت جریانها مخالف هم باشد، حلقه‌ها بجای جذب کردن ، یکدیگر را می‌رانند. البته فرقی نمی‌کند که از یک دور سیم حامل جریان 788 آمپری یا از یک پیچه 788 دوری حامل جریان یک آمپری استفاده کنیم. آنچه اهمیت دارد، حاصلضرب جریان در تعداد دورهای پیچه است.

بالابر مغناطیسی

با استفاده از روش گفته شده در مورد پرواز مغناطیسی بالابرهای مغناطیسی ساخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. کارایی بالابرهای ‌مغناطیسی چنان بالاست که برای بلند کردن یک جسم چند تنی، توانی در حد توان یک باتری اتومبیل مصرف می‌کنند. جریانهای مورد نیاز آنقدر پایین هستند که برای ساختن این سیستمها بدون استفاده از ابر رساناها ، می‌توان از فلزات عادی مانند مس ، آلومینیوم و فولاد استفاده کرد. چون کنترل وضعیت سیستم بطور الکترونیکی انجام می‌شود، مدارهای کنترل از حافظه یک کامپیوتر که می‌تواند بی نظمیهای مسیر را برطرف کند، استفاده می‌کنند، لذا حرکت سیستم به نرمی صورت می‌گیرد.

 


تاریخ انتشار : جمعه هفتم تیر ۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : مهندس اینانلو

سلام خوبان همراه

یکی از مفاهیم اساسی در ماشینها ی الکتریکی تغییر جهت گردش آنها می باشد.در این مبحث به چگونگی تعییر جهت گردش موتورهای تک فاز می پردازیم

 


تغییر جهت گردش در موتورهای تکفاز

برای تغییر جهت گردش در موتورهای الکتریکی تک فاز باید جهت جریان در سیم پیچی کمکی را عوض کنیم یعنی جای سر و ته کلاف متصل شده به فاز و نول عوض شود.این کار در موتورهای اونیورسال با تغییر جهت جریان در آرمیچر انجام می شود.بر اثر این جابجایی ، جهت میدان مغناطیسی ایجاد شده در فضای داخلی استاتور و در نتیجه نیروی وارده بر روتور عوض می شود .با عوض شدن جهت نیروی وارده جهت گردش موتور نیز عکس حالت قبل می شود و موتور تغییر جهت گردش می دهد.

در شکل زیر تصویرمداری و تصویر تخته کلم موتور تک فاز در حالت راستگرد دیده می شود.

 

                                             موتور تکفاز راست گرد

در شکل زیر نیز تصویر مداری و تصویر تخته کلم موتور تک فاز در حالت چپ گرد دیده می شود.

 

                                             موتور تکفاز چپ گرد


توجه : برای وضوح بیشتر و بزرگتر دیدن تصاویر روی آنها کلیک کنید


تاریخ انتشار : پنجشنبه ششم تیر ۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : مهندس اینانلو

سلام خوبان همراه

 

موتورهای القایی تک فاز از جمله موتورهایی است که در صنعت برق کاربرد زیادی دارند لذا این مطلب را تقدیم حضورتان می کنم .

 


موتورهای القایی تک فاز

استاتور در روتور این موتورها شبیه استاتور و روتور موتورهای سه فاز است با این تفاوت که در استاتور دو نوع سیم پیچی تعبیه شده است

1 – سیم پیچی اصلی

2 – سیم پیچی راه انداز یا کمکی

سیم پیچ اصلی از نظر مکانی 90 درجه با سیم پیچ راه انداز اختلاف یا فاصله دارد.همچنین جریان این دو سیم پیچ به کمک هم میدان دوار ایجاد می کنند و در نتیجه مانند موتورهای سه فاز گشتاور لازم را در جهت به گردش درآمدن روتور به وجود می آورند.

 

                                  استاتور موتور تک فاز القایی

 

موتور القایی تک فاز با فاز شکسته

در موتورهای القایی تک فاز با فاز شکسته ، سیم پیچ اصلی با تعداد دور زیاد و سطح مقطع بزرگ و سیم پیچ کمکی یا راه انداز با تعداد دور کم و سطح مقطع کم انتخاب می شود تا اختلاف فاز لازم بین جریان این دو سیم پیچ ایجاد شود.شکل زیر اتصال سیم پیچی های موتور نشان داده شده است.

 

اتصال سیم پیچی موتور

 

سیم پیچ کمکی با سیم پیچ اصلی به صورت موازی قرار می گیردو پس از راه اندازی و رسیدن موتور به 75% سرعت نامی به وسیله کلید تابع دور یا کلید گریز از مرکز از مدار خارج می شود.

 

                                  کلید گریز از مرکز


تاریخ انتشار : دوشنبه سوم تیر ۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : مهندس اینانلو

سلام خوبان همراه

تصمیم دارم مدارات داخلی و نقشه های اتصال وسایل اندازه گیری که در صنعت برق استفاده می شوند و کاربرد دارند را برایتان در وبلاگ قرار دهم .

 


 

نقشه مدار وارمتر

 

وارمتر توان اکتیو را اندازه گیری می کند و دارای دو سیم پیچ است .سیم پیچ جریان به طور سری در مسیر فاز و سیم پیچ ولتاژ به فاز و نول در وار متریک فاز ، به دو فاز در وارمتر سه فازه دو وارمتری ، و به فاز و نول در وارمتر سه فاز سه وارمتری وصل می شود.شکل اول مدار وارمتر یک فاز و شکل پایینی نقشه مدار وارمتر سه فاز چهار سیمه می باشند.

 

                                   مدار وارمتر تک فاز


                                   مدار داخلی وارمتر سه فاز


توجه : برای وضوح بیشتر و بزرگ تر شدن تصاویر روی آنها کلیک کنید


تاریخ انتشار : دوشنبه سوم تیر ۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : مهندس اینانلو

سلام خوبان همراه

در دنیای صنعتی یکی از وسایلی که زیاد به کار می رود سیستم اعلام حریق می باشد که حتی برای منازل مسکونی هم لازم است و در معماری جدید در ساختمان ها به کار می رود.لذا لازم دیدم تا این مطلب را تقدیم حضورتان کنم هر چند به صورت کلی به مبحث اعلام حریق و مدارات سیستم اعلام حریق پرداخته شده است.

  


نقشه مدار دستگاه اعلام حریق

 

مدار دستگاه های اعلام حریق به دو صورت خطی و حلقه ای ساخته می شود.در حالت خطی هر شستی و کنتاکت عمل کننده با دو رشته سیم با مرکز کنترل در تماس است.هر یک از سیم ها به وسیله دستگاه کنترل می شوند. در شکل زیر نمونه ای از این نوع دستگاه اعلام حریق دیده می شود.

 

                    مدار دستگاه اعلام حریق

 

در دستگاه اعلام حریق ، شستی ها و کنتاکت های عمل کننده پشت سر هم به هم وصل شده و به مرکز کنترل متصل می شوند.

 

توجه : برای وضوح بیشترو بزرگ تر شدن تصویر روی آن کلیک کنید


تاریخ انتشار : یکشنبه دوم تیر ۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : مهندس اینانلو

سلام خوبان همراه

یکی از روشهای کاهش خطر برق گرفتگی خصوصا  در خانه ها استفاده از سیستم حفاظت با ترانسفورماتور جدا کننده یا ترانسفورماتور ایزوله می باشد.که سعی دارم در این بحث خیلی ساده و خلاصه برایتان شرح دهم.

 


 ترانسفورماتور یک به یک

ترانسفورماتور یک به یک یا ایزوله  به ترانسفورماتوری اطلاق می شود که ولتاژخروجی آن با ولتاژ ورودی آن برابر باشد.استفاده از ترانسفورماتور های یک به یک در بین  دو مدار الکتریکی باعث می شود تا در عمل ، ارتباط و تبادل انرژی الکتریکی بین آنها قطع شود. به همین دلیل این نوع ترانسفورماتورها را ایزوله یا جداکننده نیز می نامند.علامت اختصاری این نوع ترانسفورماتورها و همچنین شکل ظاهری یکی از انواع انها را به ترتیب در شکل های زیر می بینید.

علامت اختصاری ترانس ایزوله

 

ترانسفورماتور ایزوله

 

ترانسفورماتور ایزوله در مدار ، نقش حفاظت کننده اشخاص در مقابل برق گرفتگی را ایفا می کند زیرا این ترانسفورماتورها ، شبکه را از زمین ایزوله یا جدا می کنند و در نتیجه تماس با یک سیم باعث برق گرفتگی نمی شود.مانند شکل زیر    

       

                                           .ترانسفورماتور جداکننده


تاریخ انتشار : یکشنبه دوم تیر ۱۳۸۷ |